Młodzieżowe Mistrzostwa Europy EFRS – Puchar Roztocza

W dniach 10-13 maja br. odbył się VI Memoriał Zdzisława Strzemiecznego, a w ramach tej imprezy rozegrane zostały Młodzieżowe Mistrzostwa Europy EFRS – Puchar Roztocza .

W zawodach udział wzięło ponad 70 zawodników z najlepszych klubów Polski, Ukrainy i Mołdawii. Nasze Stowarzyszenie reprezentowała sześcioosobowa ekipa w składzie: Agata, Tomek, Filip, Hubert, Witek i Marek.
Rozegrano 3 biegi: 2 klasyczne w pasmach UKF i KF oraz sprint.
Pierwszego dnia biegaliśmy sprint. Kawałek mapy Lipsko Polesie zaskoczyła ciekawą mikrorzeźbą i sporymi zmianami wysokości. Na niewielkim terenie można było mocno dostać w nogi. Aby dotrzeć do punktów trzeba było pokonać kilkukrotnie wzniesienia. Ponieważ punkty nadają bardzo szybko oraz rzeźba była urozmaicona i trudna do kontroli, podczas szybkiego biegu, wielu zawodnikom zdarzyło się zrobić zły (dłuższy) wariant. Druga połowa – szybkie lisy, oprócz urozmaiconej rzeźby, sprawiła problemy poprawnego wstrojenia i wysłuchania punktów. Ta część wielu zawodników pokonało bez kompletu.
W drugim dniu, po nocnym deszczu, ścigaliśmy się na mapie Roztocze. Mapa poprzecinana wieloma głębokimi jarami wymagała przemyślenia trasy dobiegu i obrania poprawnego wariantu.
Nie zawsze, z pozoru krótszy przebieg, okazywał się najszybszy. Odbicia, po deszczu i od rzeźby tez nie ułatwiły pokonania trasy. W rezultacie pokonanie trasy było ciekawe, wymagające ciągłej kontroli i dużego skupienia. Zmęczenie, ale i niekiedy uśmiech satysfakcji rysował się na twarzach przybiegających zawodników.
Trzeciego dnia biegaliśmy na mapie Wierzchowiny. Trasa ciekawie pomyślana, dająca możliwości wyboru kilku wariantów. Z pozoru podobne warianty, ale po wyborze niewłaściwego, traciło się cenne minuty. Najgorsze jednak było wahanie podczas dokonywania wyboru, który wariant wybrać, a potem rozkminianie na trasie, czy na pewno wybrany wariant był prawidłowy.
Nasi zawodnicy po 3 dniach zmagań przywieźli 11 medali. Oto miejsca medalowe:
3x 1 miejsce Agata w kat. K20
2x 1 miejsce i 2 miejsce w UKF Tomasz Kubisiak w kat. M12
1 miejsce w UKF i 2x 3 miejsce Filip Dąbrowski w kat. M12
3 miejsce w KF Hubert Pijus w kat. M16
3 miejsce u UKF Marek Kubisiak w kat. M20
Wszystkim gratulujemy wyników, tym bardziej, że na trasach ścigaliśmy się z reprezentacjami innych krajów.
Podczas podsumowania zawodów uczestników powitał i medale wręczał, w imieniu Wójta Gminy Zamość, zastępca dyrektora wydziału społeczno-administracyjnego Gminy Zamość Konrad Dziuba.

Szczegółowe wyniki i relacja jest dostępna na stronie organizatora.