Każdy zawodnik planujący wyjście na trening lub start w zawodach winien odpowiednio się przygotować.
Co to znaczy?
Oznacza to , że musi przygotować odpowiednie obuwie a zarazem dolną i górną część stroju do biegania.
Buty: Przede wszystkich buty powinny być wygodne jak również zapewniać bardzo dobrą przyczepność do podłoża na którym biegamy.
Jeśli jest to teren płaski, to mogą to być buty półkrosowe. Jeśli teren pagórkowaty lub górzysty – to najlepiej buty typu korko-kolce.
Spodnie: najlepiej leginsy – letnie lub zimowe – w zależności od pory roku. Można też użyć materiał typu dederon . Spodnie z tego materiału są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne ( krzaki, gałęzie itd. ), lekkie i pochłaniają mało wody.
Górna część stroju również powinna być dostosowana do pory roku. Jesli jest ciepło to wystarczy koszulka z krótkim rękawem. Jeśli biegamy w chłodniejsze dni to dokładamy koleją warstwę , itd.
Wszystkie elementy stroju, powinny być tak dobrane, aby w przypadku deszczu nie chłoneły dużej ilości wody i zarazem nie były ciężkie.
Niezbędne dodatki: Na każdy trening lub start w zawodach na radioorientację zawodnik powinien posiadać :
- zegarek – do kontroli czasu biegu
- koszulkę foliową (A4) na mapę,
- czerwoną kredkę lub mazak, tak, aby móc rysować swoje namiary na foli
- kompas.
Po biegu: Oprócz stroju do biegania musimy popmyśleć o rzeczach na przebranie. Najlepiej wszystkich – łącznie z majtkami. Zmiana rzeczy po treningu lub zawodach eliminuje przeziębienie ktore może się pojawić w wyniku wychłodzenia organizmu.
Dodatkowo po każdym treningu musimy uzupełnić płyny, więc wskazana jest woda, izotonik lub zwykła herbata w przypadku mroźnych dni.